Zpřísnění hypoték v praxi. Jak ovlivňuje běžné žadatele?

Zpřísnění hypotečních úvěrů ze strany České národní banky vešlo v platnost. Žadatelé můžou nově dostat úvěr v maximální hodnotě devítinásobku svého čistého ročního příjmu a výše měsíční splátky nesmí přesáhnout 45 % jejich čistého příjmu. Jak tato pravidla ovlivňují zájemce o hypotéky?

„Nová pravidla hypoték postihla převážně nízkopříjmové skupiny žadatelů a osoby, kteří o hypotéku žádají sami (svobodní či rozvedení lidé).“ Informuje Zbyněk Laisek z portálu Porovnej24.cz. Přestože nová pravidla jsou komplikací pro řadu žadatelů, hlavní problém tkví jinde.

Ceny nemovitostí jsou výrazně nadsazeny oproti jejich skutečné hodnotě. Nejvýrazněji se to projevuje v Praze a Brně, kdy ceny mnoha domů a bytů vzrostly za poslední čtyři roky až o 40 %. Žadatelé se kvůli tomu potýkají s nepříjemnými momenty při odhadech nemovitosti bankou. Tržní cena totiž nekoresponduje s reálnou hodnotou nemovitosti.

Ilustrujme si to na případu, kdy si člověk vyhlédne byt v hodnotě 4 milionů Kč. Při žádosti o úvěr banka udělá odhad skutečné hodnoty nemovitosti, která může být třeba jen 3,5 milionu Kč. Banka tudíž výšku zapůjčených peněz přizpůsobí této částce, nikoliv tržní ceně. Znamená to jediné –  žadatel bude nucen vynaložit větší množství vlastních zdrojů.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

Přestože dochází ke zdražování úrokových sazeb hypoték, o zásadní cenový skok se nejedná. Ceny hypotečních úvěrů byly totiž v posledních letech velmi levné a nyní se opět začínají vracet na úroveň před 5 – 7 lety. Vývoj můžeme vidět v tabulce.

 

Rok   2014  2015   2016   2017    2018
Průměrná měsíční splátka hypotéky
  7303  6415   6709   6203    7002

 

Publikováno v Uncategorized.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *