Co je Index24?

Index24 je systém databází, shromažďující údaje o cenách energií, pojištění, půjček a hypoték. Díky tomu nám vznikla číselná linie, díky které lze vysledovat mnoho údajů. Na základě kontinuální cenové osy můžeme zjistit, zda jsou dnešní ceny produktů levné, či naopak drahé v porovnání s minulostí. Vývoj cen mnoha produktů se cyklicky opakuje, tudíž na základě Indexu24 lze do jisté míry předpovědět, jak se ceny budou vyvíjet do budoucna. Tato data můžou být lidem užitečná například při rozhodování, zda se vyplatí u jednotlivých produktů sjednat krátkodobou smlouvu, či cenu fixovat na co nejdelší období.

Jaké modelové typy Index24 sleduje?

Index24 sleduje vývoj cen pro čtyři modelové typy domácností: rodiny s dětmi, seniorský pár, mladý bezdětný pár a jednočlennou domácnost. Každá z těchto domácností disponuje odlišnými vlastnostmi, týkajících se například jejich věku, místa bydliště či typu vozidla, výše jejich spotřeby či velikosti jejich domu či bytu. Díky tomuto rozčlenění lze sledovat, pro jakou skupinu obyvatelstva jednotlivé produkty zdražují, či naopak zlevňují. Na základě těchto údajů lze například dospět k tomu, že povinné ručení zlevňuje pro určitou věkovou skupinu, zatímco zdražuje pro obyvatele určitého kraje.

Závěry z Indexu24

Index24 ukazuje, že kdyby všichni Češi sáhli po levnějším poskytovateli finančních služeb a energií, ve výsledku by ušetřili 190 555 312 500 Kč. V Indexu24 můžeme rovněž dohledat výši úspory pro jednotlivé produkty. Například typická česká rodina může ročně ušetřit 17 412 Kč ročně díky volbě levnějšího poskytovatele hypotéky namísto dražšího. Dle Indexu24 je rovněž možné vypozorovat, která skupina v jakém čase může ušetřit nejvíc.

 

Užitečný závěr ze sledování Index24.cz

Češi zbytečně zaplatí stovky miliard korun ročně. Kolik může domácnost na poplatcích ušetřit, sleduje posledních 5 let unikátní projekt Index24

Kolik české domácnosti utrácejí na energiích, povinném ručení nebo spotřebitelských půjčkách? To prozradila data z unikátního projektu Index24, který posledních 5 let sleduje vývoj cen vybraných produktů na trhu.