Zájem o půjčky v létě roste. Spousta žadatelů je přitom v exekuci.

Léto bez pláže a luxusního hotelu si dnes umí představit málokdo. Ne všichni však na tento styl trávení léta mají dostatek peněz, a proto neváhají dopomoct si úvěrem. Letní období je jedním z těch, kdy lidé po úvěrech sahají nejčastěji.

Přestože je současná nezaměstnanost na velmi nízké úrovni a rovněž mzdy se zvyšují, lidé si půjčují na dluh stále více. Objemy půjček rostou a v letním období je objem úvěru vyšší až o 10 000 Kč (z osmdesáti jednoho tisíce korun na více než devadesát tisíc).

Půjčky na letošní dovolenou jsou sice žádané, ale drahé. Za stejný objem půjčených peněz žadatel zaplatí o 3 % více, než loňský rok. V dlouhodobém horizontu však úvěry zlevňují – průměrná půjčka vyjde o 11, 6 % levněji, než před pěti lety. Důvodem je zpřísnění podmínek pro půjčování, což šlo ruku v ruce s odebráním licence mnoha bankovním společnostem, které poskytovaly podvodné nebo příliš drahé úvěry.

Přestože je nyní úvěrový trh férovější než dřív, lidé by při půjčování neměli zapomínat na opatrnost. „Lidé si často půjčují na zbytné věci, jako je elektronika nebo dovolená.“ varuje Zbyněk Laisek z portálu Porovnej24.cz. „Všem žadatelům proto radíme nejprve uvážit, zda půjčku opravdu potřebují a zda ji skutečně dokáží splatit. Druhým krokem je pak vybrat si vhodného poskytovatele úvěru, čímž se dá výrazně ušetřit,“ doporučuje Laisek.

Při žádosti o spotřebitelský úvěr nemusí klient splňovat tak přísné podmínky, jako u hypotéky. O úvěr tak mnohdy žádají i lidé, kteří splácí další půjčky, nebo jsou v exekuci.

Publikováno v Uncategorized.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *